Krátkodobé pôžičky

Ľudia si občas potrebujú požičať aj malú sumu na kratšie obdobie. V tomto prípade tu máme možnosť krátkodobej pôžičky. Pri krátkodobých pôžičkách je vhodné obrátiť sa na nebankové spoločnosti, pretože tieto spoločnosti ponúkajú aj pôžičky pre nezamestnaných, dôchodcov, či ženy na materskej dovolenke.

Krátkodobé pôžičky alebo aj bezúčelový spotrebný úver je určený pre každého, kto potrebuje finančné prostriedky po dobu niekoľkých dní alebo týždňov. Zvyčajne ide o úver na 30 dní. Výška pôžičky sa pohybuje okolo 100 – 200 €, maximálne však 350 €. Splatnosť pôžičky je do 31 dní. Krátkodobú pôžičku vám skôr ponúknu nebankové spoločnosti.  Pri žiadosti o túto pôžičku v bankách väčšinou neuspejete.

Aj krátkodobé pôžičky majú svoje výhody a nevýhody. Čo sa týka výhod, jednou z najlepších je, že peniaze na účet dostanete veľmi rýchlo, takže ak potrebujete niečo súrne zaplatiť, krátkodobá pôžička je naozaj najlepšou voľbou. Ďalšou výhodou je, že krátkodobé pôžičky sú bezúčelové a tak sa nemusíte nikomu zverovať, na čo peniaze potrebujete. Veľkou výhodou je tiež to, že sa táto pôžička dá vybaviť on-line. Je tu teda možnosť požičať si peniaze z pohodlia domova.

Pri krátkodobých pôžičkách je výhodné aj to, že si môžete požičať presnú sumu peňazí, akú potrebujete a tiež si môžete sami určiť na akú dlhú dobu si peniaze chcete požičať. Ak sa dostanete do situácie, že peniaze v určenom čase nebudete vedieť vrátiť, môžete si predĺžiť dobu splatnosti. Výsledná suma, ktorú budete vracať bude však vyššia. Rátajte tiež aj s dodatočnými poplatkami. Pri pôžičke neplatíte žiadne poplatky vopred. Krátkodobú pôžičku si môžu vybrať aj nezamestnaní ľudia, dôchodcovia, študenti, matky na materskej dovolenke, osoby bez stáleho príjmu, či podnikatelia. Požičať si môžu aj osoby, ktoré sú zapísané v registri dlžníkov.

Jednou z najväčších nevýhod je, že ak neviete poriadne splatiť pôžičku v danom termíne, môžete platiť dodatočné poplatky. Ďalšou nevýhodou pôžičiek ja veľmi krátka doba splatnosti. Tiež musíte rátať aj s vyššími úrokmi a vyššou RPMN – ročná percentná miera nákladov a tá sa pohybuje okolo 30%. RPMN je číslo, ktoré ukazuje koľko zaplatíte za celú pôžičku aj s ostatnými poplatkami.

Na slovenskom finančnom trhu je mnoho rôznych bánk aj nebankových spoločností, ktoré vám takúto pôžičku môžu  poskytnúť. Ide však skôr o nebankové spoločnosti. Seriózne spoločnosti sú napríklad Pôžičkomat, CreditONE alebo www.pozicky123.sk/home-credit-pozicka/. Všetky tieto tri spoločnosti sú overené a majú veľa spokojných zákazníkov.

Pôžičky od bánk

Podľa veriteľa môžeme pôžičky rozdeliť do dvoch kategórií. A to na bankové a nebankové pôžičky.

Bankové pôžičky, ako to vyplýva z názvu, sú poskytované priamo bankami. Vo finančnom trhu na Slovensku je možné vybrať si zo širokej škály v oblasti bankových produktov. Pôžičky od bánk sa ďalej môžu členiť na:

Krátkodobé a strednodobé úvery – medzi ne patria: kontokorentný úver (dohoda medzi bankou a klientom o úvere prostredníctvom jeho bežného účtu), eskontný úver (odkúpenie zmenky od jej majiteľa), spotrebný úver (používa sa na nákup spotrebných tovarov a služieb), lombardný úver (banka ho poskytuje na základe záložného práva na hnuteľný majetok, poskytuje sa na cenné papiere, tovar, pohľadávky, vkladné knižky, drahé kovy a podobne), akceptačný úver (akcept zmenky, teda prijatie zmenkového záväzku), avalový úver (banka preberá záruku za záväzok klienta voči tretej osobe).

Dlhodobé úvery – medzi ne patria: emisná pôžička (emisia dlhopisov, banka plní len sprostredkovateľskú činnosť), úverový úpis (dlžník podpisuje banke záväzkovú listinu), hypotekárny úver (lehota splatnosti je minimálne 4 roky a maximálne 30 rokov, úver je zabezpečený záložným právom k tuzemskej nehnuteľnosti, poskytuje sa na účely nadobudnutia tuzemskej nehnuteľnosti alebo jej časti, výstavbu alebo zmenu stavby, údržbu nehnuteľnosti), komunálny úver (lehota splatnosti je rovnaká ako pri hypotekárnom úvere, zabezpečený je záložným právom k nehnuteľnému majetku obce alebo VÚC). (http://www.pozicky123.sk/cetelem-pozicka-priamo-cez-internet/)

Aký je postup vybavovania?

Zistenie a porovnanie ponúk všetkých bánk na trhu – môžete osobne navštíviť pobočky všetkých bánk a vzájomne porovnávať jednotlivé ponuky. Pri tomto kroku je dôležité vedieť na čo si potrebujete pôžičku zobrať a podľa toho si hľadať vhodný typ pôžičky.

Kompletizácia dokladov a žiadosti o úver – k žiadostiam o úver sa štandardne predkladajú dva doklady totožnosti, doklady o príjme, doklady preukazujúce účel úveru a iné doklady, ako napríklad poistenie splácania.

Podanie žiadosti, schválenie a čerpanie úveru – tento krok je úplne v kompetencii banky. Banka si Vás určite bude preverovať aj v registri neplatičov. Takže už malý prešľap v minulosti môže znamenať neschválenie úveru. Niektoré banky ponúkajú rýchle pôžičky do 24 hodín a ak Vás tlačí čas, je výhodné využiť práve túto ponuku.