Veľké zmeny sa chystajú ohľadom emisnej kontroly. Bude ešte väčším strašiakom ako technická kontrola? na nový spôsob musia kontrolné stanice nabehnúť do konca júna. Viaceré z nich fungujú „po novom“ už od 20. mája. Vodiči z celého Slovenska hlásia nespokojnosť a problémy. Po novom sa totižto sprísnili emisné normy , ale aj kontrola z hľadiska pridania kamier. Problém majú benzínové resp. zážihové motory od roku výroby 2005 a nafťáky od roku výroby 2017.
Benziňákom sprísnili hodnotu ppm a to až o 40 percent zo 100 na 60 ppm. Platí to pre všetky benzínové motory s OBD II (teda novšou diagnostikou).
Čo sa týka naftových motorov vyrobených v roku 2017 ich čaká emisná kontrola až v roku 2021. Taxikári, autoškoly a sanitky majú smolu, keďže sú povinní chodiť na emisnú kontrolu každý rok.
Sprísnenie noriem by malo zamedziť jazdeniu nespôsobilých áut po našich cestách. No bez brania ohľadu na rok výroby vozidla sa stáva, že aj vozidlá v relatívne dobrom stave nálepku o úspešnom absolvovaní emisnej kontroly nedostanú.
Čo ak neprejdete cez emisnú
Ak emisná kontrola nedopadne úspešne dostanete ešte 60 dní na opravu stavu a ku kontrole sa môžete dostaviť opakovane. Spôsobov ako upraviť dymivosť a emisné hodnoty je viacero. No sú úspešné iba do určitej miery. Hovoríme napr. o výmene oleja, filtrov, hĺbkovej dekarbonizácii atď. Bohužiaľ, môže sa stať, že chyba sa nebude dať odstrániť, pretože auto bolo tak navrhnuté a následne vyrobené. Zmeny sa nejavia byť úplne spravodlivé.
Dieslové autá sú na dlhé trasy
Veľa problémov sa začína výberom nesprávneho agregátu. Mnoho Slovákov volí radšej diesel kvôli tomu, že na pumpe ušetria necelých 10 centov za liter nafty oproti benzínu. Auto však ďalej využívajú iba na krátke trasy po meste s častým státím v zápchach. Keďže ma naftový motor vyššiu účinnosť ako benzínový motor tak potrebuje na zohriatie do prevádzkovej teploty dlhší čas. Pri nezohriatom motore sa tvorí karbón a spaľovanie ešte nefunguje tak ako má. Preto je vhodné využívať naftové motory na dlhé trasy napr. na dlhšie výlety alebo dovolenky. Ak využívate auto na cestovanie či už krátkodobé, celoročné alebo na letné dovolenky obráťte sa na cestovné poistenie Allianz.