Facebook Rss

O význame snov v ľudskom živote si nemusíme dvakrát hovoriť. To isté platí aj o snoch, ktoré si chceme, my ľudia, splniť. Je veľmi dôležité, aby sme svoje sny aj prežívali v skutočnosti. Postupne pracovali na ich plnení, čím budú aj životy plnohodnotnejšie. Už aj v minulosti mali ľudia sny, ktoré si chceli splniť. My si ukážemeneusch_txt sen kráľa Ľudovíta II. Bavorského.

Po nástupe na trón v roku 1861 začal postupne pracovať na premene svojej romantickej fantázie, sna, na skutočnosť v podobe rozprávkového zámku Neuschwanstein. Zámok dal vystavať vysoko nad lesmi v bavorských Alpách, kde pôsobí ako zámok pre rozprávkové bytosti, ozdobený početnými altánkami a vežičkami. Je dielom mníchovského divadelného maliara Christiana Janka. Na jeho úctyhodných rozmeroch sa pracovalo 17 rokov. 

O Ľudovítovi sa aj začalo povrávať, že sa zbláznil a bol považovaný za panovníka, ktorý nemá zmysel pre realitu. Reči avšak aj "potvrdzoval" svojim čudáckym vkusom a životným štýlom, ktorý na tú dobu sa naozaj líšil od uznávaných mravov. 

neusch._txtSvoj vkus si vedel presadiť, veď len rezbárske práce na jeho posteli trvali 4 a pol roka 15 mužom. Vnútorné zariadenie je taktiež zmesou najrozmanitejších slohov, ktoré je spojené s maurskými, gotickými, barokovými prvkami s visiacimi stĺpmi. Sála, kde bol umiestnený trón je v byzantskom štýle s obrovským zlatým lustrom, ktorú spestruje podlaha s mozaikou z dvoch miliónov kusov. Na ňu nadväzuje aj veľmi zvláštne a hlavne rafinovane osvetlená spevácka hala, ktorá bola určená na predvádzanie opier jeho obľúbenca Richarda Wagnera, pre ktorého bol aj mecenášom. Wagnera môže vidieť aj na mnohých obrazoch v zámku spolu s maľbami výjavov z Biblie. Kráľ vybavil zámok modernou technikou. Bol tu telefón, pokrokový centrálnym vykurovací systémom na horúci vzduch, kuchyňa, ktorá mala tečúcu studenú i teplú vodu. Medzi ďalší luxus doby boli aj elektrické zvončeky, ktoré umožňovali privolať služobníctvo z hocktorej miestnosti. Ľudovít II. si nechal v zámku vystavať aj umelú jaskyňu, kde je aj vodopád s kaskádami a umelým mesiacom.

Zámok Neuschwanstein je dôkazom, že sny si môžeme premeniť na skutočnosť. Sen, ktorý si vybral aj Walt Disney za predlohu svojich rozprávkových zámkov. Rozprávky a sny sú krásne, to nemôže nikto poprieť. Existuje jedna vec, ktorá je ešte krajšia. Žime svoje rozprávky a sny.


O autorovi

 

email